نخ را می‌توان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین محصولات ساخته دست بشر دانست. با پیشرفت علم و تکنولوژی نخ‌ها نیز تغییر یافتند و امروزه ما شاهد وجود انواع مختلفی از نخ‌ها در بازار هستیم که هرکدام از آن‌ها در صنعت خاصی کاربرد دارند. همین امر باعث شده تا نخ یکی از محصولات وارداتی مهم کشور محسوب شود. به طور کلی به نخ های وارداتی کشور نخ های دمسه گفته می‌شود. این نخ‌ها در انواع سایزها و اندازه‌ها در بازارهای کشور عرضه می‌شوند و دارای کاربردهای متفاوتی هستند. واردات نخ به دلیل اهمیت این محصول در صنایعی نظیر بافندگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وجود انواع رنگ‌ها و کیفیت‌ها در نخ‌ها باعث شده است تا واردات انواع مختلف نخ به کشور مورد توجه قرار گیرد. طی سال‌های گذشته واردات نخ عمدتا از کشورهای چین، ترکیه، هند، امارات و اندونزی صورت گرفته است. 

انواع نخ

از جمله اصلی‌ترین انواع نخ‌های وارداتی می‌توان به نخ یک لا، نخ ریسندگی، نخ اکریلیک، نخ ابریشم، نخ فرش، نخ دندان، نخ ریسی، نخ پلی استر، دوک نخ مشکی، دوک نخ نساجی و انواع نخ‌های کشش‌پذیر اشاره کرد که با توجه انواع مختلف نخ، کد تعرفه‌های مختلفی نیز برای آن‌ها تعریف شده که در زمان واردات نخ مورد توجه قرار می‌گیرد.

با توجه به هر کد تعرفه، میزان هزینه‌های گمرکی برای نخ‌های وارداتی متفاوت خواهد بود. از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد توجه در واردات نخ کیفیت آن است. نخ‌ها باید از بهترین نوع الیاف مصنوعی و طبیعی تهیه شوند. چنانچه نخ‌های وارداتی دارای کیفیت نامطلوبی باشند، نمی‌توانند باعث تولید محصولات با کیفیتی نظیر فرش شوند.

اصلی ترین تمرکز گروه کاسپین در زمینه واردات نخ، بر روی نخ های پلی استر و ویسکوز بوده است.

گروه کاسپین

در سال های اخیر، مساله تامین نخ مورد نیاز برای تولید پارچه، در شرکت ها و کارگاه های کوچک و بزرگ، یکی از چالش های جدی توجه بوده است. گروه کاسپین همواره در تلاش است تا در جهت تامین مواد اولیه شرکت ها و همچنین کاهش قیمت پوشاک مناسب برای مردم کشور عزیزمان، تمام سعی خود را به کار گیرد و این موضوع باعث شده تا حدود 500 تن نخ در این راستا وارد کشور شده و نیاز مردم و شرکت ها را که پایه های اقتصاد این کشورند برطرف نماید.